Det var synet af ventende kunder ude på gaden, der en lørdag i 2022 fik juveler Ulrik Hartmann til at se sig om efter mulighederne for at udvide sin forretning Hartmann’s, der på det tidspunkt netop havde fejret 25-års jubilæum i Bredgade.
Og mens kø langt ud på gaden nok er mange andre forretningsdrivendes hede drøm, forholder det sig anderledes med Ulrik Hartmann: ”Jeg tænkte, at enten bliver vi kvalt i vores egen succes, eller også gør vi noget. Det eneste sted, mine kunder skal stå i kø lørdag formiddag, er hos bageren,” lyder det med eftertryk.
Der var ikke mere plads at hente i Bredgade 4, hvor forretningen allerede havde udvidet to gange i løbet af årene. Men da et butikslokale i naboejendommen blev ledigt, var der ikke langt fra tanke til handling.