Genanvendelse som fundament
I transformationen af kontoret er der gjort en stor indsats for at genanvende og upcycle elementer fra andre af ATP Ejendommes lejemål. Herunder er et par eksempler:
Fra gulvplanker på Vibenshus til interiør – Massive Dinesen gulvplanker fra ATP Ejendommes ejendom ved Vibenshus Runddel, hvor ejendommen 21Ø skyder op af jorden. Plankerne er renset, repareret og slebet, og har fået nyt liv som specialdesignet inventar i form af blandt andet højborde, bænke, samtalebåse, inventar i receptionsarealet og borde i mødecentret på det nye kontor.
Fra træstave på Christiansbro til gulv i mødecenter – 400 kvadratmeter massive Hørning-parketstave fra Christiansbro på Christianshavn, er genanvendt som gulv i mødecentret i det nye kontor.
Møbler fra Langelinie i nye rammer – Møbler og inventar fra en ejendom på Langelinie Allé og fra ATP Ejendommes tidligere domicil i Møntergården genanvendes direkte. Dermed gives sofaer, arbejdsborde, planter, lamper og stole af god kvalitet, nyt liv i de nye rammer.
Upcyclet vægbeklædning – Til vægbeklædningen på det nye kontor er der brugt gamle korkpropper blandet med kalk. Det giver et godt udtryk og fungerer ikke mindst effektivt akustisk. Endelig er der brugt kalkpuds i stedet for maling i det meste af det nye kontor.
Hempcrete som erstatning for gasbeton – Hvor det har været muligt, er der anvendt der blokke af hempcrete af industriel hamp til forsatsvægge og rørkasser. Det erstatter blandt andet gasbeton og produceres uden brug af nogen form for kemi.
”Udover at udtrykke ATP Ejendommes DNA i indretningen, har ambitionen været at finde ind til bygningens sjæl. Derfor har vi sandblæst hele etagen, så de rå elementer som fx søjlerne og loftet træder tydeligt frem. Med genanvendelse af gulv, inventar og møbler fra ATP Ejendommes tidligere domicil og andre lejemål har vi både taget et ressourcehensyn og lidt af historien med,” siger Mette Gravergaard fra Sweco.
Udvidet og grønnere udlejerrolle
Ifølge ATP Ejendommes CEO er den ekstra omtanke for hovedkontoret et udtryk for, at man som udlejer skal ruste sig til at levere mere:
”Når vi får en ny kunde ind i en af vores ejendomme, vil vi ikke blot give dem et råt lokale, men være en aktiv medspiller i indretningen. Vi skal sammen med kunden turde at tage aktiv del i den grønne omstilling. Det er ikke nok at se passivt til fra sidelinjen,” afslutter Martin Vang Hansen.
ATP Ejendomme har budt deres ca. 120 medarbejdere velkommen på den 2.500 kvadratmeter store hybride arbejdsplads på Hammerichsgade i København fra starten af juni 2023.